Banner Icon could not be loaded.

 

Marine Corps Recruit Depot

Eastern Recruiting Region

Parris Island, South Carolina
Sgt. Maj. Reginald C. Baker

Sergeant Major, Weapons & Field Training Battalion

Sgt. Maj. Baker

Sgt. Maj. Reginald C. Baker graduated from Walterboro High School, Walterboro, S.C., in 1985 and enlisted in the Marine Corps on Nov. 4, 1986. He completed recruit training with 2nd Recruit Training Battalion at Marine Corps Recruit Depot Parris Island, S.C.

After completing the Air Support Operations Operators Course at Twentynine Palms, Calif., Baker was assigned to Marine Air Support Squadron 2, 1st Marine Aircraft Wing, on Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa, Japan. There, he deployed to exercises in Korea and the Philippines.

In July 1988, he transferred to Marine Air Support Squadron 3, 3rd MAW, on Marine Corps Base Camp Pendleton, Calif. While there, he deployed in support of numerous exercises as well as in support of Operation Desert Shield and Desert Storm as a Direct Air Support Center crew chief. In April 1990, he was promoted to sergeant.

In April 1992, he transferred to Marine Air Support Squadron 1, 2nd MAW, on Marine Corps Air Station Cherry Point, N.C. While there, he deployed in support of numerous exercises. He also deployed with the 24th Marine Expeditionary Unit, aboard the USS Wasp, as the Marine Air Control Group, Air Support Element, noncommissioned officer in charge, conducting operations throughout the Persian Gulf and Somalia. In August 1994, he was promoted to staff sergeant.

In October 1996, he received orders for drill instructor duty at Parris Island. He served as drill instructor, senior drill instructor, and series gunnery sergeant for Echo Company, 2nd Recruit Training Battalion. In December 1998, he was promoted to gunnery sergeant.

In January 2000, he transferred to Inspector & Instructor staff, Marine Air Support Squadron 6, 4th MAW, at Chicopee, Mass., where he served as the squadron operations chief.

In June 2002, Baker transferred back to Marine Air Support Squadron 1 at Marine Corps Air Station Cherry Point, N.C., where he served as the Direct Air Support Center Staff noncommissioned officer in charge. In February 2003, he deployed in support of Operation Iraqi Freedom and was attached to the 1st United Kingdom Division for the assault into Basra.

In February 2004, he was promoted to first sergeant and received orders to Weapons Company, 2nd Battalion, 2nd Marines, 2nd Marine Division, on Camp Lejeune, N.C. There, he deployed twice to Al Anbar Province, Iraq, conducting combat operations in support of Operation Iraqi Freedom.

In March 2006, he was ordered to Parris Island where he served as the company first sergeant for Kilo Company, 3rd Recruit Training Battalion. In February 2008, he was promoted to sergeant major and assigned as the battalion sergeant major for 2nd Recruit Training Battalion.

In January 2009, he was ordered to VMFA-312, MAG-31, 2nd MAW, on MCAS Beaufort, S.C. While there, he deployed with the squadron on numerous work-ups culminating in a seven-month deployment aboard CVN-75, USS Harry S. Truman, in support of Operation Enduring Freedom and Operation New Dawn.

In March 2011, Baker was ordered to 9th Communications Battalion, I Marine Expeditionary Force Headquarters Group, on Camp Pendleton Calif., where he assumed the duties as the battalion sergeant major. During this time, the battalion deployed Marines in support of Operation Enduring Freedom as well as continuous Marine Expeditionary Unit cycles, individual augment billets and contingency exercises.

In April 2014, he posted as the battalion sergeant major for Weapons and Field Training Battalion, Marine Corps Recruit Depot Parris Island.

Baker’s personal awards consist of: Meritorious Service Medal with gold star in lieu of second award, Navy and Marine Corps Commendation Medal with combat distinguishing device and three gold stars, Navy and Marine Corps Achievement Medal with two gold stars, Combat Action Ribbon, and Good Conduct Medal ninth award.